а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појасмо

мн. појасма
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51548
пасмо, повесмо
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој му даде појасмо од родот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК