а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појаснителен

појаснителни
Вид збор: Придавка
Што служи за појаснување.
Англиски: explanatory
Примери:
Појаснителни примери.
Појаснителен текст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК