а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појачувач

мн. појачувачи
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за зајакнување на сигнали.
Англиски: amplifier Српски: појачиваћ
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
Примери:
Појачувач за сигнал за кабелска телевизија.
Изведенки
појачало ср.
мн. појачала
(дијал.) засилувач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК