а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појдовен

појдовни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13009
Почетен, од кој се поаѓа.
Англиски: starting
Примери:
Појдовна точка.
Појдовна станица.
Појдовна позиција.
Појдовен критериум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК