а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правда

(едн.) правдата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2860
1. Тоа што секому припаѓа според определен закон или заслуга.
Англиски: justice Албански: drejtësi
Употреба: Правда
Примери:
Министерство за правда.
Бара правда.
Божја правда.
2. Тоа што одговара на стварноста.
Англиски: reality Албански: realitet
Примери:
историска правда
Изрази
(разг.) Дели правда - суди, донесува пресуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК