а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правда

(се) правдаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11302
(се) оправда, (се) оправдува
Англиски: justify, excuse Албански: arsyetoj
Примери:
Тие се правдаат со кризата која ја превидоа и потценија.
Изведенки
правдање ж.
мн. правдања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК