а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правина

(едн.) правината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8263
правда, правдина, справедливост
Англиски: justice
Примери:
Ќе излезе на видело правината што ја барам.
Оди по правината.
Правина и кривина.
Изрази
Правина се танчи, ама не се кине - правдата може да се прикрие, но само привремено.
На правина - невино, без вина.
За правина - вистина, навистина.
Правина планина изместува - правдата мора да победи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК