а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правник

мн. правници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5788
1. Специјалист по право.
Англиски: lawyer Албански: jurist
Употреба: Правда
Примери:
Одличен правник.
Дипломирани правници.
2. Студент на правен факултет.
Англиски: law student Албански: student i drejtësisë
Употреба: Образование , Разговорно
Примери:
Тој е правник без ниеден положен испит.
Изведенки
правнички прид.
правничкиот