а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правнук

мн. правнуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15196
1. Син на внук или внука.
Англиски: great-grandson Албански: stërnip
Примери:
Бабите седеа пред порти и разговараа за своите внуци и правнуци.
2. (обично во мн.) потомок, наследник
Англиски: heir Албански: trashëgimtar
Примери:
Го потроши семејното богатство и не остави ништо за правнуците.
Изведенки
1. превнук м.
мн. превнуци
2. правнука ж.
мн. правнуки
3. превнука ж.
мн. превнуки
4. правнуче ср.
мн. правнучиња
5. превнуче ср.
мн. превнучиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК