а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правобранителство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31011
1. Дејност на правобранител.
Албански: prokurori
Употреба: Правда
Примери:
Тој се докажа во сферата на правобранителството.
2. Установа во која се врши дејноста на правобранителот.
Англиски: public prosecutors Албански: prokuroria
Употреба: Правда
Примери:
Јавно правобранителство.