а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праволиниски

Вид збор: Прилог
1. По права линија.
Англиски: lineal
Примери:
Оди праволиниски.
2. постојано, изедначено
Англиски: steady
Примери:
Дејството се одвива праволиниски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК