а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правопропорционален

правопропорционални
Вид збор: Придавка
Ранг: 38588
1. Кај математичка функција каде што зголемувањето на вредноста на едната, директно ја зголемува вредноста на другата функција.
Англиски: directly proportional
Употреба: Математика
Примери:
правопропорционални величини
2. Што директно се поклопува.
Англиски: directly proportional
Употреба: Преносно значење
Примери:
Резултатот е правопропорционален со квалитетот на животот.
Продавањето на идентитетот е правопропорционален на продажбата на дигнитетот.
Изведенки
1. правопропорционалност ж.
2. правопропорционално прил.
Пример: Богатите не само што не биле зафатени од кризата туку нивното богатство правопропоционално се зголемувало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК