а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

православен

православни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3304
1. Што се однесува на православие.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Примери:
Православен календар.
Православна црква.
2. Што исповедува православие.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Примери:
Православен народ.
Православни свештеници.