а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правосудство

(едн.) правосудството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17795
1. Дејност, работа на судовите и на судските органи во една држава, во согласност со правните закони.
Англиски: justice Албански: jurispondencë, drejtësi
Употреба: Правда
Примери:
Се бара вложување дополнителни напори во областа на правосудството.
Потребни се реформи во правосудството.
2. Систем од органи што вршат судска дејност.
Англиски: justice system Албански: sistem juridik
Употреба: Правда
Примери:
И адвокатурата е дел од правосудството.