а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прагматика

(едн.) прагматиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48615
1. Постапки, ред, распоред во деловната дејност.
Англиски: pragmatic Албански: pragmatik
Употреба: Економија
2. Проучување на јазичните единици од аспект на неговите корисници во одност употребата на јазичните средства.
Англиски: pragmatic Албански: pragmatik
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи