а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прагматист

мн. прагматисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36654
Приврзаник на прагматизмот.
Англиски: pragmatist
Употреба: Филозофија
Примери:
Тие се филозофи прагматисти.
Изведенки
прагматистички прид.
прагматистичкиот