а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прагматичен

прагматични
Вид збор: Придавка
Ранг: 11038
Што се води од прагматизам; што е насочен кон поспех, резултат и корист.
Англиски: pragmatic
Примери:
Прагматичен политичар.
Прагматични луѓе.
Изведенки
прагматичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК