а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прадедо

мн. прадедовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5554
1. Татко на дедо или баба.
Англиски: great-grandfather Албански: stërgjysh
2. (обично во мн.) предок
Англиски: ancestor Албански: paraardhës, stërgjysh
Примери:
Ја чуваше пушката останата од прадедовците.
Изрази
Од деда - прадеда (деда - прадеда) - за нешто што останало од памтивек, од дамнина, од старо време.