а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праз

(едн.) празот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6852
Вид градинарско растение што расте во стракови, со бела главица и зелени перја.
Латински: Allium porrum Англиски: leek Албански: pras, purri, presh
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
пита со праз
главица праз
Изрази
На бавчанџија праз му продава - учи некого што знае повеќе од него.
Изведенки
1. празенце ср.
мн. празенца
дем.
2. празец м.
(едн.)
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК