а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праисконски

праисконска
Вид збор: Придавка
Ранг: 26879
Што бил, што постоел од многу одамна, од старо време, што е од памтивек.
Англиски: primeval
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Праисконска борба.