а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праоблик

мн. праоблици
Вид збор: Именка, машки род
Прв, првобитен облик на нешто.
Англиски: archetype
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Бајките се праоблик на поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК