а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прапрабаба

мн. прапрабаби
Вид збор: Именка, женски род
Мајка на прадедо или прабаба.
Англиски: great-great-grandmother
Примери:
Неговата прапрабаба дошла од Египет.
Изведенки
препребаба м.
мн. препребаби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи