а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праправнук

мн. праправнуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35692
Син од правнук или правнука.
Примери:
Праправнуците ја продале земјата и заминале од селото.
Изведенки
1. препревнук м.
мн. препревнуци
2. праправнука ж.
мн. праправнуки
3. препревнука ж.
мн. препревнуки