а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прапрадедо

мн. прапрадедовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44393
Татко на прадедо или прабаба.
Англиски: great-great-grandfather
Примери:
Тоа ни е наследство од нашиот прапрадедо.
Изведенки
препредедо м.
мн. препредедовци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК