а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прасец

мн. прасци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34085
1. Мажјак на домашна свиња.
Англиски: boar
Употреба: Зоологија
Примери:
Прасецот шеташе низ дворот.
2. Месестиот дел на ногата под коленото.
Употреба: Анатомија
Примери:
Се чешкаше по прасците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК