а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прасешки

прасешкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на прасе.
Англиски: piglet
Примери:
прасешко месо
Изведенки
прасешко ср.
месо од прасе
Пример: За празникот имаше прасешко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК