а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прасило

мн. прасила
Вид збор: Именка, среден род
Прасиња од едно опрасување.
Англиски: litter
Употреба: Зоологија
Примери:
Од тоа прасило имаме десет прасиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК