а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праси

прасат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За свиња - раѓа прасиња.
Албански: pjell derra
Употреба: Зоологија
Примери:
Секоја година свињата праси десет прасиња.
2. (се праси) Се раѓа прасе.
Албански: pjell derra
Примери:
Свињите се прасат по неколку часа до половина ден.
3. (се праси) За прасе - се раѓа.
Албански: pjell derra
Примери:
Додека едно прасе се праси, другите веќе цицаат.
Изведенки
прасење ср.
глаг. им.