а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праска

мн. праски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6096
1. Овошно дрво со жолтоцрвени плодови.
Латински: Prunus persica Англиски: peach Албански: pjeshk
Употреба: Ботаника
Примери:
Овоштарникот беше полн со праски.
2. Плод од тоа дрво.
Англиски: peach Албански: pjeshk
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Слатко од праски.