а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праслика

мн. праслики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37692
Прва, првобитна слика.
Англиски: prototype
Примери:
Иконите за него беа праслика на светото и духовното.