а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прасостојба

мн. прасостојби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36189
Прва, првобитна, исконска состојба.
Англиски: original state
Примери:
Некогаш работите се враќаат на почеток, во некоја прасостојба.