а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прататковина

мн. прататковини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45951
Првобитно место каде што живеело некое племе, народ, животински или растителен вид.
Англиски: original homeland
Примери:
Прататковината на компирите е Јужна Америка.
Словените во својата пратаковина зборувале на општ словенски јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК