а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пратеништво

мн. пратеништва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33761
1. Група луѓе, делегација испратена со определена задача.
Англиски: delegation Албански: delegacion
Примери:
Сите народи испратија свои пратеништва пред царот.
2. Дипломатско претставништво на чие чело се наоѓа пратеник, како шеф на мисија од втора класа.
Англиски: legation Албански: legatë
Употреба: Дипломатија
3. Зградата во која се наоѓа такво претставништво.
Англиски: legation Албански: legacion
Употреба: Архитектура и градба , Дипломатија
Примери:
Визите се издаваат во пратеништвото.
4. (само едн.) Служба на пратеник.
Албански: funksioni i të deleguarit
Примери:
Пратеништвото е најпосакувана функција во земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК