а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пратка

мн. пратки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7731
Тоа што се праќа, што е испратено некому (писмо, пакет, пари).
Англиски: shipment
Употреба: Транспорт
Примери:
Поштенска пратка.
Пратка лекови.