а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прат

мн. пратови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13846
Отсечен прав и долг стап.
Англиски: stick
Примери:
Лесков прат.
Зелен прат.
Букови пратја.
Изведенки
1. пратче ср.
мн. пратчиња
дем.
2. праче ср.
мн. прачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК