а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашален

прашални
Вид збор: Придавка
Ранг: 9244
1. Што содржи или изразува прашање.
Англиски: questioning
Примери:
Прашален поглед.
Прашален израз.
2. Што означува, што претставува прашање.
Англиски: interrogative
Употреба: Граматика
Примери:
Прашална реченица.
Прашален збор.
Изведенки
прашално прил.
Пример: Го погледа прашално.