а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашалка

мн. прашалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26980
Алат што служи за прашење земја.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Со прашалка ја обработи почвата.
Ја фрли прашалката и побегна од бавчата.