а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашен

прашни
Вид збор: Придавка
Ранг: 16764
1. Што е покриен со прав, полн со прав.
Англиски: dusty
Примери:
прашни чевли
прашен мебел
прашна книга
2. Што има многу прав.
Англиски: dusty
Примери:
прашни улици
прашен воздух