а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашина

Види и: прав (м.)
мн. прашини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3008
прав
Англиски: dust Албански: pluhur
Употреба: Екологија , Разговорно
Примери:
Тенка прашина.
Крева многу прашина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК