а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праши

прашат; прашел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17403
1. Крева прав, потура некого или нешто со прав.
Англиски: dust Албански: ngre pluhur
Примери:
Таа го прашеше тремот кога ги тресеше покривките.
2. За земја, насад - посипува со прашок заради уништување штетни инсекти.
Англиски: spray Албански: pluhëroj
Примери:
Прашат против комарци.
3. (се праши) Се покрива со прав.
Англиски: dust Албански: bëhet me pluhur
Примери:
Работеше во подрумот и се прашеше во облеката.
4. Копа земја со прашалка, ситнејќи ја и отстранувајќи непотребни штетни растенија.
Албански: shat i vogël për të prashit
Употреба: Земјоделство
Примери:
Аргатите го прашеа лозјето.
Таа ја прашеше градината со мотиче.
Изведенки
прашење ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК