а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашник

мн. прашници
Вид збор: Именка, машки род
Дел од цветот што се состои од дршка, прашници и цветен прав и го претставува машкиот дел од цветот.
Англиски: stamen Албански: thek
Употреба: Ботаника
Примери:
Прашниците имаат форма на конус.