а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашница

мн. прашници
Вид збор: Именка, женски род
Горниот дел од прашникот, во форма на торбичка, во кој се создава цветниот прашец.
Англиски: stamen Албански: thek
Употреба: Ботаника
Примери:
Жолта прашница.