а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашок

прашоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8104
Многу ситни честички од некоја тврда материја во облик на прав.
Англиски: powder
Примери:
прашок за пудинг
прашок за перење
прашок за печиво
Купи лек во прашок.
Ја запраши почвата со прашоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК