а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашти

праштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40586
(обично со заменската форма ја) избега, исчезне
Англиски: escape
Употреба: Разговорно
Примери:
Уште рано наутро ја спрашти.