а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашума

мн. прашуми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18130
Густо обраснат и непрооден шумски предел во тропските и суптропските области.
Англиски: jungle Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија
Примери:
Авионот се урнал во амазонската прашума.