а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прашумски

прашумскиот
Вид збор: Придавка
Што потекнува, што е дел од прашува, што се однесува на прашума.
Албански: xhungle
Употреба: Географија , Екологија
Примери:
Прашумски растенија.