а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27897
1. (глаг. им.) пере
Англиски: washing Албански: laj
2. менструација
Англиски: menstruation Албански: menstruacion
Употреба: Медицина , Разговорно
3. Ненормално излачување од женскиот полов орган, бело прање.
Албански: sekretim vaginal
Употреба: Медицина