а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првак

мн. прваци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27692
1. Спортист или спортски тим што победил во некое натпреварување.
Англиски: champion Албански: kampion
Употреба: Спорт
Примери:
Светски првак.
Олимписки првак.
Државни прваци.
2. лидер, предводник, водач
Англиски: leader Албански: udhëheqës
Примери:
Насобраната толпа немаше свој првак.
3. Прво родено дете во семејството.
Англиски: first-born child Албански: i parë
Примери:
Не можеше да ја поднесе болката за изгубениот првак.
4. Првата, најсилна ракија што истекува од казанот при варење.
Албански: e para
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги послужи гостите со првак.