а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прваче

мн. првачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9636
1. првак
Англиски: champion Албански: kampion
Употреба: Деминутив
2. Ученик во прво одделение.
Англиски: first-grader Албански: nxënës i klasës parë
Употреба: Образование
Примери:
За првачињата беше организирана свечена приредба.