а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прва

прваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44623
1. За птица - мавта со крилјата.
Англиски: flutter Албански: valëvit, rrah krahët
Примери:
Птицата прваше во кафезот.
Штрковите прваа над нашата куќа.
2. Трепери од радост, возбуда и сл.
Англиски: flutter Албански: dridhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето ми прваше од радост.
Изведенки
првање ср.
глаг. им.